برش لیزری

نخستین دستگاه برش لیزری در ۱۹۶۵ اختراع شد و کم کم با گسترش تکنولوژی، این فناوری وارد صنایع متنوعی همچون خودروسازی، نظامی، سنگ، چرم و پوشاک، چوب و دکور و … شد، این دستگاه ها به دو دسته ی فلزی و غیر فلزی تقسیم میشوند که هرکدام دارای قدرت و قابلیت ها و کارایی های متفاوتی است؛ برش لیزری یا Laser Cutting به فناوری گفته می شود که در آن از لیزر برای برش اجسام استفاده میشود، در ادامه به نحوه عملکرد این فناوری آشنا میشویم.

شیوه عملکرد برش لیزری

نحوه برش در دستگاه برش لیزری به این شکل است که اشعه ی لیزر از بالای دستگاه و بدون تماس با جسم روی جسم تابیده میشود و با حرارت و بر اساس میزان قدرت تعریف شده، جسم برش خورده و یا در اصطلاح حکاکی صورت میگیرد و در نهایت، با فشار بالای گاز بخش های برش خورده جدا میشود و قطعه ی اصلی با سطحی صاف نمایان میشود.

دستگاه های برش لیزری در مقایسه با برش سنتی مزایای بسیاری دارد و قابلیت برش دقیق در ضخامت های مختلف و طرح های پیچیده را دارد.

لیزرهای دستگاه با عناوین مختلفی شناخته میشوند همچون لیزر جامد، لیزر گازی، لیزر شیمیایی و لیزر رادیواکتیو که در این میان لیزر گازی و جامد بیشترین استفاده را دارند و لیزر گازی Co2 در لیزرهای صنعتی بیشترین کارایی را دارد.

این دستگاه ها به دو دسته Co2 و فایبر تقسیم میشوند، لیزر فایبر کابردی تر از نوع Co2 است چرا که قطعات و آینه ها در این نوع ثابت هستند و از نظر هزینه بسیار به صرفه تر هستند، فرآیند برش در برش فایبر حرارتی است و پرتوی لیزر از طریق رزوناتور ساخته میشود و لنز پرتو با قدرت بالا در قطر کم به جسم تابانیده و آن را ذوب می کند.

برش لیزری غیر فلزی

در این روش دستگاه برش لیزر Co2 برای برش اجسام غیر فلزی چون سرامیک، کاشی، شیشه، لاستیک، چرم، پارچه، MDF و … استفاده می شود.

برش لیزری فلزی

روش های بسیاری برای برش فلز وجود دارد همچون استفاده از همین برش، هوا برش و … برای فلزهایی که ضخامتی کمتر از ۸ میلیمتر با تلورانس (دقت برش دستگاه) پایین دارند از این برش استفاده میشود.

مزیت های دستگاه برش لیزری صنعتی

در لیزرهای صنعتی، این نوع برش از مزایای بسیاری همچون سهولت استفاده از دستگاه، کیفیت و تمیزی کار نهایی برخوردار است، عمل برش با استفاده از این دستگاه ها به شکل یکنواخت انجام می شود و همین یک نواختی دقت در برش را افزایش میدهد.

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که لیزری نسبت به برش پلاسما دقیق تر و انرژی کمتری مصرف میکند، البته باید گفت هرچند هزینه تمام شده دستگاه برش لیزری بیشتر از برش پلاسماست اما دقت و سرعت عمل برش لیزری فوق العاده است.

در مقایسه با برش سنتی باید اشاره کرد که در لیزری دیگر نیازی به پرس کاری و ساخت قالب و یا ماشین کاری نیست و با وجود تابش لیزر روی دمای جسم تغییر چندانی نخواهد کرد .

همچنین باید اذعان کرد قابلیت اجرای طرح های دو بعدی و طراحی های پیچیده با اتوکد در دستگاه برش لیزر صنعتی وجود دارد.

با دریافت مشاوره در امر خرید دستگاه های لیزر صنعتی از گروه لیزرهای صنعتی داود فعال و پیشرو در زمینه ماشین آلات صنعتی، بهترین دستگاه برش لیزری را براساس نیاز کسب و کارتان خریداری کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.